1 Kokosmjölk creamy tetraförpackning
1/2 dl Lönnsirap (gärna en ren variant)
Låt det koka ihop i några minuter, men låt det småputtra.
Vispa ner 0,7 dl kakao ordentligt. Avsluta med 1/2 tsk vaniljpulver och en nypa havssalt.
Jag lät det kallna och sedan körde jag det i glassmaskinen (som inte var tillräckligt kall så jag låter det bli klart i frysen)
I slutet så hällde jag i 2 hackade bitar mörk choklad och 5-6 valnötter (den varianten som jag tidigare stekt i lite lönnsirap och havssalt)
TOKGOTT!!!!
Låter galet gott! Har inte glassmaskin, kanske det går att ställa i frysen och blanda om med jämna mellanrum 🙂
Japp, men säkert ofta? Typ var 5-10 minut i 4 timmar? Det är billigt med glassmaskiner nuförtiden, ca 200 kr men den tar plats.. Kram PS Jag är rätt säker på att den inte blir lika krämig utan maskin, det blir ju mer kristaller i glassen när den får stå still.
Du har säkert rätt. Har funderat på glassmaskin, sett en som inte är så stor. Maken är kanske av annan åsikt än jag om hur nödvändigt det skulle vara. Måste fundera på hur jag övertalar honom…;-)
Förstår det:-) Lycka till! Kram
Jag måste testa, på lördag ska jag testa detta 😛
MUMS! Tack för orden, ska försöka med de 😀
🙂
Jag köpte en glassmaskin till mig själv i sen julklapp 🙂 Men som Pia säger, jag har ju egentligen inte plats för den… Har inte använt den än, men ska prova det här receptet i helgen kanske?! Såg ett annat där man skulle ha proteinpulver med smaken vit choklad och jordgubb samt jordgubbar och det lät oxå gott.
Ditt recept är nog nyttigare:) Jag har proteinpulver med jordgubb/vitchoklad men det smakar så konstgjort.. Kram